"Alvó források" az ÚMVP-s mezőgazdasági beruházásoknál

 "Alvó források" az ÚMVP-s mezőgazdasági beruházásoknál

Pályázatok Pályázat készítés Keresés Szolgáltatások Hírek Minőségügy Üzleti terv Informatika Partnerek Rólunk


E-mail:
Jelszó:
Hírek, információk, tanácsok Vállalkozásod fejlesztéséhez! Az információ pénz, íratkozz fel hát most vállalkozás fejlesztési hírlevelünkre, amíg ingyen adjuk....
Neve: 
Email:
Kulcsszó:
beállít
rss
1146 Budapest,
Hungária körút 137.
Fax: +36-1-9200-096
Tel.: +36-1-9200-095
Email: info@tenderekhaza.hu





Előző Vissza a cikkek listájához Következő

"Alvó források" az ÚMVP-s mezőgazdasági beruházásoknál

2012-04-27 Szerző: agromonitor Forrás: agromonitor.hu

Cikk ajánlása Cikk myomtatása

umvpeszkoz

"Alvó források" az ÚMVP-s mezőgazdasági beruházásoknál - Új pályázatokkal védekezik a pénzvesztés ellen az MVH
Látszanak „alvó források” az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) egyes tengelyéből finanszírozott beruházási támogatások felhasználásánál – jelentett ki a Baromfi Termék Tanács (BTT) közelmúltbeli küldöttgyűlésén Palkovics Péter, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnöke.

Az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt (ÁTK) pályázatoknál például egyesek a fejlesztések megvalósítása helyett „ülnek a pénzeken”, így akár annak a veszélye is fennállhat, hogy a felhasználatlan összegek a 2013. december 31-én záruló hétéves programban bennragadnak és elvesznek. Ezért a megvalósítás halasztására csak néhány esetben van lehetőség, a hivatal pedig arra törekszik, hogy a megmaradó és felszabaduló forrásokra új pályázatokat írjon ki. Április végén új lehetőség jelenik meg a kis- és közepes vállalkozások élelmiszeripari (élip) fejlesztésére és az elnök szerint egyéb további jogcímek is folyamatosan nyílnak meg az ÚMVP-ben. Az MVH a hosszú, 2-3 éves megvalósíthatási idő miatt építéssel járó beruházási támogatási lehetőséget már csak az idén nyit, míg jövőre építéssel nem járó – technológiai, gépbeszerzési – pályázatokat tervez.  A hivatal 2015. január 31-ig fogadhatja be a kifizetési kérelmeket a most futó vidékfejlesztési programban.

Az alvó ÚMVP-s beruházási források mobilizálása érdekében már tavaly módosult a támogatások felhasználásáról szóló gyűjtőrendelet – húzta alá Palkovics Péter. Így például az első kifizetési kérelmet a támogatási határozat kézhezvételétől számított kilencedik hónapban – a megvalósítást bizonyító érdemi tartalommal - be kell nyújtani az MVH-hoz. Akik ezt nem teszik meg, a megszerzett támogatást elvesztik. A hivatal pedig az ÚMVP-t finanszírozó Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (ÚMVP) valamennyi programjából kizárja őket, ha azt sem jelentik be, hogy tervezett beruházásaikat nem kívánják létrehozni
Az elnök tájékoztatása szerint a beruházások megvalósítási határidejével kapcsolatban a gazdálkodók két kedvezményt kaptak. Lehetőség nyílhat a hosszabbításra vis maior eseményeknél, amelyek alatt azonban alapvetően természeti csapásokat kell érteni, így például a gazdasági válság kedvezőtlen hatásai nem tartoznak ide. A másik könnyítés az volt, hogy a megvalósítási időbe a jogerős használatbavételi engedély megszerzése nem számít bele, hanem „első körben” elegendő, ha a termelők az arra irányuló kérelmeket adják be.
Egyes esetekben közbeszerzésekkel lehet még nyújtani a megvalósítási határidőt, de más hosszabbítási lehetőség nincs. A helyzet különösen az építéssel járó beruházásoknál komoly, mert ezeknél a tapasztalatok szerint a megvalósítás legalább 2-3 évig tart, miközben az MVH csak 2015. január 31-ig fogadhat be kifizetési kérelmeket a jövő év december végén záruló hétéves ÚMVP-ben. Ha tehát – fűzte hozzá Palkovics Péter – az ÁTK-s pályázatoknál jelentős hosszabbításra nyílna lehetőség, később már nem lehetne kiírni új támogatási lehetőségeket, ha egyesek mégis visszalépnének. Az építéseket ugyanis megfelelő időben már nem lehetne befejezni, ezért fennállna annak a veszélye, hogy az ÚMVP-ben pénzek ragadnának benn és vesznének el Magyarország számára, miközben egyes nyertes pályázók a fejlesztések megvalósítása helyett „ültek a pénzeken”.
Ezért az MVH arra törekszik, hogy a megmaradó és felszabaduló „alvó összegekre” új pályázatokat írjon ki. Az elnök bejelentése szerint már áprilisban – 100 millió forintos maximált összeggel – új élip-támogatás jelenik meg a kis- és a közepes agrárvállalkozások számára, és ezen kívül is folyamatosan nyílnak majd meg további EMVA-jogcímek.  A hivatal építéssel járó beruházási támogatási lehetőséget – a már említett hosszú megvalósítási határidő miatt – már csak az idén kíván nyitni, míg jövőre a gyorsabban lebonyolítható, építést nem igénylő – technológiai, gépbeszerzési - fejlesztéseknek adna teret.

Írta: Agromonitor.hu  

Küld el ismerősödnek!

Az Ön neve*
Az Ön email címe*
Ismerőse neve*
Ismerőse email címe*
Ellenőrzés*

Van esélyem pályázni?
Jó lenne tudni a pályázata elkészítése előtt, hogy milyen esélyekkel indulhatna rajta?

Kiemelt információk és aktualitások

Elindultak az első KKV-fejlesztési pályázatok!

Induljon a Tenderek Háza P. T. Központ Kft. szakértő csapatával az új Széchenyi 2020 program pályázatain! Kollégáink több száz nyertes pályázattal a hátuk mögött, készséggel állnak rendelkezésére. tel: 061 920 0096, +36 20 665 8717



Itt az utolsó óriási lehetőség!

Több ezer cég is új gépeket és informatikai eszközöket vehet, vagy termelő üzemet építhet abból az új EU-s pályázatból, amelyet a napokban jelentettek be és jövő január végétől nyílik meg. Ez már a s...


További hirek




Intézmény-akkreditáció

Intézmény-akkreditáció: a felnőttképzési intézményben folytatott képzési (tananyagfejlesztés, oktatás/képzés, értékelés) és felnőttképzési szolgáltató tevékenységnek, az intézmény irányítási és döntési folyamatok szabályozottságának vizsgálata és minőség szempontjából történő hitelesítése.


Összes szakszó