Hungária körút 137.
Fax: +36-1-9200-096
Tel.: +36-1-9200-095
Email: info@tenderekhaza.hu
Mikrovállalkozások fejlesztése mikrohitellel
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS ÉS ÚTMUTATÓ
a
Gazdaságfejlesztési Operatív Program
és a
Közép-Magyarországi Operatív Program
Mikrovállalkozások fejlesztése
tárgyú pályázathoz
Kódszám:
GOP-2011-2.1.1/M
KMOP-2011-1.2.1/M
A. A TÁMOGATÁS CÉLJA ÉS HÁTTERE
A.1. ALAPVETŐ CÉL ÉS HÁTTÉR INFORMÁCIÓ
Az Új Széchenyi Terv kiemelt figyelmet fordít a mikro-, kis- és középvállalkozások (továbbiakban: KKV) fejlesztésére, szerepük erősítésére a magyar gazdaságban. A KKV szektoron belül is kiemelkedő fontosságú a mikrovállalkozások fejlesztése, forráshoz jutásuk elősegítése.
A jelen pályázati kiírás célja, hogy vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel együttes biztosítása révén segítse a mikrovállalkozásokat, hogy kis lépéssel fejlesszék a vállalkozásukat technológiai fejlesztésen, korszerűsítésen keresztül.
A megvalósítandó projekt vissza nem térítendő támogatásból, hitelrészből és saját forrásból tevődik össze, amelyek összesen meghatározzák a Pályázati Projektértéket.
Jelen pályázati kiírás alapján kizárólag abban az esetben hozható pozitív pályázati döntés, amennyiben a pályázó mind a vissza nem térítendő támogatás mind pedig a visszatérítendő támogatás (hitel) megszerzésére jogosultságot szerez.
A kombinált támogatás keretében nyújtott hitelek egyéb paramétereiről a Közvetítő ad tájékoztatást.
A pályázathoz kiválasztott Közvetítők listája az MV Zrt. honlapján – www.mvzrt.hu – kerül közzétételre.
A.2. RENDELKEZÉSRE ÁLLÓ FORRÁS ÉS A TÁMOGATHATÓ PÁLYÁZATOK VÁRHATÓ SZÁMA
A GOP-2010-2.1.1/M esetében:
A pályázat meghirdetésekor a vissza nem térítendő támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 15 milliárd forint a 2011-13. évekre, a visszatérítendő (mikrohitel) támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 20 milliárd forint a 2011-13. évre.
A támogatott pályázatok várható száma: 1800-2000 db.
A KMOP-2010-1.2.1/M keretében:
A pályázat meghirdetésekor a vissza nem térítendő támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 3 milliárd forint a 2011-13. évekre, a visszatérítendő (mikrohitel) támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 6 milliárd forint a 2011-13 évre.
A támogatott pályázatok várható száma: 750-3000 db.
A.3. TÁMOGATÁS ÖSSZEGE
A vissza nem térítendő támogatás összege legalább 1 millió Ft, legfeljebb 4 millió Ft lehet.
A visszatérítendő támogatás összege legalább 1 millió Ft, legfeljebb 8 millió Ft lehet.
A.4. TÁMOGATÁS MÉRTÉKE
A pályázó 10% saját forrást (önerőt) köteles biztosítani.
A vissza nem térítendő támogatás mértéke maximum a Pályázati Projektérték 45%-a lehet, de legfeljebb 4 millió Ft.
A visszatérítendő támogatás mértéke maximum a Pályázati Projektérték 60%-a lehet, de legfeljebb 8 millió Ft.
A vissza nem térítendő támogatás összege nem haladhatja meg a visszatérítendő támogatás összegét.
Példa I.:
5 000 000 Ft értékű projekt esetében 500 000 Ft (10%) saját erő mellett 2 250 000 Ft (45%) vissza nem térítendő támogatás és 2 250 000 Ft (45%) mikrohitel felvételére van lehetőség.
Példa II.:
10 000 000 Ft értékű projekt esetében 1 000 000 Ft (10%) saját erő mellett 3 000 000 Ft (30%) vissza nem térítendő támogatás és 6 000 000 Ft (60%) mikrohitel felvételére van lehetőség.
A.5. KÖTELEZŐ VÁLLALÁSOK
A pályázónak vállalnia kell, hogy a projekt befejezését követő két üzleti év személyi jellegű ráfordításainak összege eléri az elnyert vissza nem térítendő támogatás összegének 50%-át.
T*50%< Sz1 + Sz2
Ahol:
Sz1: Összes személyi jellegű ráfordítás a projekt befejezését követő 1. lezárt üzleti évben
Sz2: Összes személyi jellegű ráfordítás a projekt befejezését követő 2. lezárt üzleti évben
T: megítélt vissza nem térítendő támogatás összege
A fenti vállalások teljesülése a projekt befejezési évét követő 2. üzleti év végét követően kerülnek ellenőrzésre.
A.6. A PÁLYÁZATOK BENYÚJTÁSÁNAK MÓDJA, HELYE ÉS HATÁRIDEJE
Jelen pályázati kiírásra támogatási és hitelkérelmet (pályázatot) az MV Zrt. honlapján – www.mvzrt.hu - közzétett közvetítő szervezeteken keresztül, személyesen nyújtható be, postai benyújtásra nincs lehetőség.
A pályázati dokumentáció:
a) a visszatérítendő támogatás vonatkozásában hitelkérelemből,
b) a vissza nem térítendő támogatás vonatkozásában Projekt adatlapból,
c) valamint az H. fejezet szerint előírt, illetve a Közvetítő által – saját belső szabályozó dokumentumai alapján - egyedileg előírt egyéb mellékletekből áll.
A Közvetítő a pályázatot elektronikus adathordozón (kizárólag nem újraírható, írásvédett CD lemezen) a pályázati kiírás részét képező nyilatkozattal együtt továbbítja a Közreműködő szervezetnek.
A pályázatok benyújtása 2011. március 1-től 2011. december 31.-ig lehetséges.
Benyújtásnak az a nap minősül, amikor a pályázatot a Közvetítő a pályázótól átveszi, és erről a pályázó felé igazolást ad ki.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a benyújtást követően a pályázat tartalmi elemeinek változtatására nincs lehetőség (különös tekintettel az elszámolható költségekre). Az ilyen jellegű módosítási igények nem vehetők figyelembe.
A pályázatok elbírálása a beérkezés sorrendjében történik, a rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerüléséig.
Jelen pályázati kiírás alapján kizárólag abban az esetben hozható pozitív pályázati döntés, amennyiben a pályázó mind a vissza nem térítendő támogatás mind pedig a visszatérítendő támogatás (hitel) megszerzésére jogosultságot szerez.
Amennyiben a benyújtott pályázat nem elszámolható költségeket tartalmaz, csökkentett támogatás odaítélésére nincs lehetőség, ebben az esetben a támogatási- és hitelkérelem egyaránt elutasításra kerül.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a pályázat benyújtását követően az ellenőrzésre feljogosított szervek megkezdhetik a projekt ellenőrzését!
A visszatérítendő támogatás vonatkozásában az MV – Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. (a továbbiakban MV Zrt.) mint a támogatásokat közvetítő Forráskezelő Szervezet jár el.
A vissza nem térítendő támogatás vonatkozásában a MAG - Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. mint Közreműködő Szervezet jár el.
B. PÁLYÁZÓK KÖRE
B.1. JOGI FORMA, MÉRET, SZÉKHELY
A pályázati kiírásra Magyarországon székhellyel rendelkező gazdasági társaság, szövetkezet, vagy egyéni vállalkozó, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező gazdasági társaság fióktelepe, szövetkezet, vagy egyéni vállalkozó pályázhat.
A pályázati kiírásra kizárólag a 800/2008/EK rendelet 1. sz. melléklete alapján mikrovállalkozásnak minősülő vállalkozások pályázhatnak.
Egy teljes lezárt üzleti évvel nem rendelkező vállalkozások abban az esetben pályázhatnak, amennyiben a Közvetítőhöz hitelbírálat céljából benyújtott üzleti terv alapján megfelelnek a Felhívás jelen B.1; B.3. és B.4. fejezete szerinti kritériumoknak és a Támogatás hitelrészének fedezeteként megfelelő ingatlan-biztosítékot ajánlanak fel.
B.2. PÁLYÁZÓRA VONATKOZÓ ADMINISZTRATÍV FELTÉTELEK
Nem nyújtható támogatás azon pályázó részére, amely nem felel meg a GOP Részletes Pályázati Útmutató B.3.2. pontjában foglaltaknak, továbbá:
a GOP-2011-2.1.1/M pályázati kiírás keretében:
aki vagy amely az adott naptári évben a jelen pályázati kiírás keretében már részesült támogatásban;
a KMOP-2011-1.2.1/M pályázati kiírás keretében:
aki vagy amely az adott naptári évben a jelen pályázati kiírás keretében már részesült támogatásban.
B.3. PÁLYÁZÓ GAZDÁLKODÁSÁRA VONATKOZÓ FELTÉTELEK
Nem nyújtható a támogatás azon pályázó részére, amely nem felel meg a GOP Részletes Pályázati Útmutató B.3.2. „Pályázó gazdálkodására vonatkozó feltételek” fejezetében foglaltaknak:
Továbbá nem nyújtható támogatás azon pályázó részére,:
a. Akinek vagy amelynek éves nettó árbevétele a pályázat benyújtását megelőző, jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámolója alapján meghaladja a 200 millió Ft-ot. (Amennyiben rendelkezik egy teljes (365 napot jelentő) lezárt üzleti évvel)
b. Akinek vagy amelynek éves nettó árbevétele a Közvetítőhöz hitelbírálat céljából benyújtott üzleti terv alapján meghaladja a 200 millió Ft-ot. (Amennyiben nem rendelkezik egy teljes (365 napot jelentő) lezárt üzleti évvel)
B.4. IPARÁG (A PÁLYÁZÓ TEVÉKENYSÉGE)
A pályázati kiírásra iparági megkötés nélkül bármilyen vállalkozás pályázhat, kivéve a GOP Részletes Pályázati Útmutató B.2.1. b) és B.2.2. pont szerint.
C. A PÁLYÁZAT TARTALMA
C.1. TÁMOGATHATÓ TEVÉKENYSÉGEK KÖRE
A pályázati kiírás keretében támogatható tevékenységek az alábbiak:
a) Eszközbeszerzés, a C.1.3.2. fejezet szerint.
b) Infrastrukturális és ingatlan beruházás, a C.1.3.3. fejezet szerint
c) Információs technológia fejlesztés a C.1.3.4. fejezet szerint
C.2. ELSZÁMOLHATÓ KÖLTSÉGEK KÖRE
Költség típusa A GOP Részletes Pályázati Útmutató vonatkozó része
a) Csekély összegű támogatásként D.1.3. fejezet alapján
aa) Új, egyenként minimum nettó 200.000 Ft értékű tárgyi eszköz beszerzése C.2.2.3. a) pontja alapján
ab) Információs technológia fejlesztéshez kapcsolódó, egyenként minimum nettó 30.000 Ft értékű hardver beszerzése C.2.2.3. f) pontja alapján az fd) pont kivételével
ac) Infrastrukturális és ingatlan beruházás és vásárlás C.2.3.3. fejezet szerint
ad) Információs technológia fejlesztéshez kapcsolódó szoftverek beszerzésének költségei C.2.4.3. fejezete valamint a C.2.5.3. g) pontja szerint
Felhívjuk a figyelmet, hogy a pályázat benyújtását követően, a támogatási döntést megelőzően a pályázat elszámolható költségeinek változtatására nincs lehetőség, az ilyen jellegű módosítási igények nem vehetők figyelembe, a támogatási- és hitelkérelem egyaránt elutasításra kerül.
C.3. NEM ELSZÁMOLHATÓ KÖLTSÉGEK KÖRE
A pályázati kiírás keretében nem elszámolható semmilyen a C.2. pontban nem szereplő költség, figyelemmel a GOP Részletes Pályázati Útmutató C.4.1., C.4.3., C.4.5. b) és C.4.6. pontjában foglalt korlátozásokra, továbbá:
a) Ingatlan vásárláshoz kapcsolódó járulékos költségek (díjak, illetékek, kapcsolódó szolgáltatások költsége, stb).
b) Szántóföld, ültetvény, erdő, halastó, gyepterület
c) ügyvédi díjak, közjegyző, értékbecslés, kisajátítási terv, kártalanítási költségek
Amennyiben a benyújtott pályázat nem elszámolható költségeket tartalmaz, csökkentett támogatás odaítélésére nincs lehetőség, ebben az esetben a támogatási- és hitelkérelem egyaránt elutasításra kerül.
C.4. PROJEKT IPARÁGI KORLÁTOZÁSA
Jelen Pályázati Felhívás keretében a GOP Részletes Pályázati Útmutató alább hivatkozott pontjai szerinti iparági korlátozások állnak fenn:
a) C.5.1. Mezőgazdasági termékek: mezőgazdasági termékek termelésére, előállítására irányuló projektek nem támogathatóak,
b) C.5.2. Egyéb iparági korlátozások: exporttal kapcsolatos tevékenységek támogatása, importáru kiváltás, akvakultúra ágazat, szénipar;
c) C.5.3. Érzékeny ágazatok: nem támogathatóak az alábbi iparágakban megvalósuló projektek: acélipar, hajógyártás, szénbányászat, szintetikusszál-ipar, közúti-, vasúti, vízi-, légi- és tengeri szállítási ágazat
d) C.5.4. GOP-ROP lehatárolás: nem támogatható turisztikai attrakció és szálláshely fejlesztése.
C.5. PROJEKT TERÜLETI KORLÁTOZÁSA
A fejlesztés megvalósulásának helyszíne a pályázó bejegyzett magyarországi székhelye, telephelye vagy fióktelepe lehet. A megvalósulási helynek a pályázat benyújtásáig kell bejegyzésre kerülnie, kivéve, ha a projekt ingatlanfejlesztést vagy –vásárlást tartalmaz, ebben az esetben a kifizetési kérelem benyújtásáig kell az új telephelynek/székhelynek bejegyzésre kerülnie.
Amennyiben a támogatásból megvalósított informatikai fejlesztést a saját székhelyén, telephelyén, fióktelepén üzemelteti, akkor a megvalósítás helyszíne az üzemeltetés helyszíne, minden más esetben (pl. szerverpark, hosting) a pályázó székhelye minősül a megvalósítás helyszínének.
Hardver és szoftver eszközök beszerzése esetén a megvalósulási helyszínnek az a telephely vagy fióktelep minősül, amelyre a beszerzett eszközök számvitelileg aktiválásra kerülnek.
Nem támogathatóak a GOP Részletes Pályázati Útmutató C.6.1. pontjában foglalt korlátozás alapján a vidékies településeken megvalósuló projektek.
A GOP-2011-2.1.1/M pályázati konstrukció esetében
A pályázati kiírás keretében kizárólag GOP Részletes Pályázati Útmutató VIII/D, E és F számú mellékleteiben felsorolt települések valamelyikében megvalósuló projekttel lehet pályázni.
A KMOP-2011-1.2.1/M pályázati konstrukció esetében:
A pályázati kiírás keretében kizárólag GOP Részletes Pályázati Útmutató XIII./A számú mellékletében felsorolt települések valamelyikében megvalósuló projekttel lehet pályázni.
C.6. A PROJEKT MEGKEZDÉSE
A projekt megvalósítása a benyújtást követő napon a pályázó saját felelősségére megkezdhető.
A pályázat benyújtásának az a nap minősül, amikor a pályázatot a Közvetítő a pályázótól átveszi, és erről a pályázó felé igazolást ad ki.
A projekt a GOP Részletes Pályázati Útmutató C.7. „A projekt megkezdése” fejezetben foglaltak szerint kezdhető meg, a megkezdés időpontját a különböző projektelemek vonatkozásában a GOP Részletes Pályázati Útmutató C.7.1. „Megkezdettség” pontja szabályozza.
Nem minősül a projekt megkezdésének az ingatlan adás-vételéhez kapcsolódóan létrejött előszerződés/szándéknyilatkozat létrejötte.
Támogatás a pályázat pályázó általi benyújtását megelőzően megkezdett projekthez nem igényelhető (a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program 4. prioritására, a Gazdaságfejlesztési Operatív Programra és a Közép-Magyarországi Operatív Programra vonatkozó részletes szabályokról szóló 8/2007. (III. 19.) MeHVM rendelet 8. §).
A projekt megkezdésnél figyelembe kell venni, hogy a projektnek legkésőbb a C 7. pontban jelzett végső pénzügyi elszámolási határidőig meg kell valósulnia.
C.7. A PROJEKT FIZIKAI BEFEJEZÉSE ÉS A PÉNZÜGYI ELSZÁMOLÁS VÉGSŐ HATÁRIDEJE
A projekt fizikai befejezésének meg kell történnie a projekt megkezdését, vagy amennyiben a projekt a Támogatási Szerződés hatályba lépéséig nem kezdődött meg, a Támogatási Szerződés hatályba lépését követő 12 hónapon belül.
A pályázó projekttel kapcsolatos pénzügyi elszámolása (záró kifizetési igénylés) benyújtásának végső határideje a projekt fizikai befejezését követő maximum 90 nap , de legkésőbb 2013. augusztus 31.
C.8. FENNTARTÁSI KÖTELEZETTSÉG
A pályázónak vállalnia kell, hogy a támogatott beruházással létrehozott termelő kapacitásokat, információs technológiai fejlesztéseket a projekt befejezését követő 3. év végéig az adott régióban fenntartja és üzemelteti.
A részletes szabályokat illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató E.3. fejezetben foglaltak irányadóak.
C.9. EGYÉB KORLÁTOZÁSOK A PROJEKT TARTALMÁVAL KAPCSOLATBAN
A részletes szabályokat illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató C.8.1., C.8.3. és C.8.4. fejezetben foglaltak irányadóak, továbbá:
a) Ingatlanvásárlásra vonatkozó feltételek:
aa) Csak az ingatlan vételára számolható el, a többi járulékos költség nem.
ab) Földvásárlás esetén kizárólag a tőkeköltség támogatható.
ac) A földterületet a pályázatban feltüntetett időszak alatt a tervezett célra kell felhasználni.
ad) A földterület az irányító hatóság által elfogadott indokolt esetek kivételével nem használható mezőgazdasági célra.
ae) A földvásárlást megelőzően független minősített értékbecslőtől vagy jogszabályban meghatalmazott hivatalos szervtől olyan igazolást kell beszerezni, amely megerősíti, hogy a vételár nem haladja meg a piaci értéket. Amennyiben az igazolás szerint a vételár meghaladja a piaci árat, a független minősített értékbecslő vagy jogszabályban meghatalmazott hivatalos szerv által meghatározott ár képezi az elszámolható költség alapját.
b) Ha a projekt megvalósítása kiemelkedően jelentős kockázatot hordoz, akkor a pályázat nincs összhangban a pályázati kiírás célkitűzéseivel, ezért jogosulatlanság miatt elutasításra kerül. (Jelentős kockázatot jelent többek között a pályázat nem megfelelő kidolgozottsága; a pályázó székhelyének és a megvalósítás helyének eltérő támogatási intenzitása, a projekt megvalósítása szempontjából kockázatos gazdálkodási adatok.)
c) A pályázatkezelés és a megvalósítás során folyamatba épített kockázati ellenőrzésre kerül sor. Ha a projekt megvalósítása kiemelkedően jelentős kockázat merül fel, akkor a jelen fejezet b) pontjában foglaltaknak megfelelően a pályázat elutasításra kerülhet, illetve a támogatási döntés érvényét veszítheti.
d) Kiemelkedően jelentős kockázatot jelenthet például
da) ha a pályázó, illetve az árajánlat adó/szállító székhelye, telephelye, fióktelepe között egyezés áll fenn,
db) a megvalósítási helyszín nem alkalmas a pályázatban jelzett tevékenység végzésére,
dc) a megvásárolt eszközök együtt sem alkalmasak termelő tevékenység végzésére,
dd) a saját forrás magánszeméllyel, különös tekintettel külföldi magánszeméllyel, vagy külföldi vállalkozással kötött kölcsönszerződés alapján, vagy tagi kölcsön révén biztosított,
de) pénzügyi teljesítés több kisösszegű részátutalás révén, vagy nagy összegű készpénzes kiegyenlítés révén történik.
Egyéb korlátozások:
A projekt tartalma
a) Nem nyújtható támogatás olyan beruházáshoz, amely keretében a beszerezni kívánt eszközök nem felelnek meg a vonatkozó európai irányelveknek, szabványoknak, illetve az azokat harmonizáló magyar rendeleteknek, szabványoknak; amelyhez a pályázó legkésőbb a Támogatási Szerződés megkötéséig nem rendelkezik az esetlegesen szükséges jogerős hatósági engedélyekkel; vagy amely a hatályos környezetvédelmi előírásoknak nem felel meg.
b) Nem nyújtható támogatás operatív és zárt végű lízing, bérlet és haszonbérlet keretében történő beszerzéshez.
Egyéb támogatások
c) Jelen pályázat keretében elnyert támogatás más vissza nem térítendő támogatással nem kombinálható.
D. PÉNZÜGYI FELTÉTELEK ÉS AZ ÁLLAMI TÁMOGATÁSI SZABÁLYOK
D.1. TÁMOGATÁS FORMÁJA ÉS JOGCÍME
Jelen támogatás visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatásból áll.
A visszatérítendő támogatás formája: kedvezményes kamatozású kölcsön (támogatott hitel).
A vissza nem térítendő támogatás formája: visszafizetési kötelezettség nélküli végleges juttatás (a továbbiakban: vissza nem térítendő támogatás).
A jelen pályázati kiírás keretében nyújtott támogatás vissza nem térítendő támogatás részére a GOP Részletes Pályázati Útmutató D.1.2., D.2.2. és D.2.4. pontjai vonatkoznak.
D.2. A SAJÁT FORRÁS ÖSSZETÉTELE
A pályázónak legalább a projekt elszámolható összköltségének 25%-át kitevő igazolt saját forrással kell rendelkeznie.
A részletes szabályokat illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató D.3. fejezetben foglaltak irányadóak.
D.3. BIZTOSÍTÉKOK KÖRE
Jelen pályázati kiírás keretében vissza nem térítendő támogatás tekintetében a pályázónak a megvalósítás és a fenntartási időszakra nem szükséges biztosítékot nyújtania.
A visszatérítendő támogatás (támogatott hitel) biztosítékára vonatkozó előírásokat a Közvetítő Üzletszabályzata tartalmazza.
A kedvezményezett köteles valamennyi - jogszabály alapján beszedési megbízással megterhelhető - fizetési számlájára vonatkozó, a támogató javára szóló beszedési megbízás benyújtására vonatkozó visszavonhatatlan, pénzforgalmi szolgáltatója részére megfelelő módon bejelentett felhatalmazó nyilatkozatot (a pénzügyi fedezethiány miatt nem teljesíthető fizetési megbízás esetére a követelés legalább harmincöt napra való sorba állítására vonatkozó rendelkezéssel együtt) a támogatási szerződés megkötését megelőzően a Közreműködő Szervezethez benyújtani.
D.4. ELŐLEG IGÉNYLÉSE
Jelen pályázati kiírás keretében előleg igénylésére nincs lehetőség.
D.5. EGYÉB FELTÉTELEK
E. NYOMONKÖVETÉS
A kedvezményezett a megvalósítás és a fenntartás időszakában adatokat köteles szolgáltatni a projekt megvalósulásáról.
A monitoring adatszolgáltatás és a jelentéstétel részletes szabályait illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató E.5. és F.8. fejezetben foglaltak irányadóak.
Mutató neve Mérték-egység Mutató (indikátor) forrása Adatszolgáltatás jellege
Átlagos statisztikai állományi létszám – nő Fő KSH vagy belső munkaügyi nyilvántartás a Részletes Pályázati Útmutató G. fejezet n) pontjának megfelelően Tájékoztató monitoring mutató (indikátor)
Átlagos statisztikai állományi létszám – férfi Fő KSH vagy belső munkaügyi nyilvántartás a Részletes Pályázati Útmutató G. fejezet n) pontjának megfelelően Tájékoztató monitoring mutató (indikátor)
Átlagos statisztikai állományi létszám – roma Fő Tájékoztató monitoring mutató (indikátor)
Átlagos statisztikai állományi létszám - fogyatékos Fő Tájékoztató monitoring mutató (indikátor)
Éves nettó árbevétel/Adóalapba beszámított bevétel Ft Éves beszámoló vagy egyéni vállalkozó esetén SZJA/EVA bevallás Tájékoztató monitoring mutató (indikátor)
F. PÁLYÁZATKEZELÉS
A pályázatokkal kapcsolatos részletes eljárásokat:
a) a visszatérítendő támogatás vonatkozásában „a 2007-2013 programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból finanszírozott pénzügyi eszközök keretében nyújtható KKV támogatások felhasználására, valamint a forráskezelő szervezetre vonatkozó különös szabályokról” szóló 2/2008. (V. 29.) NFGM-PM együttes rendelet
b) a vissza nem térítendő támogatás vonatkozásában a „2007-2013 időszak strukturális alapok és a Kohéziós Alap támogatása felhasználásának általános eljárási szabályairól” szóló 16/2006. (XII. 28.) MeHVM-PM együttes rendelete
c) mindkét támogatás vonatkozásában a 2007-2013. programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások fogadásához kapcsolódó pénzügyi lebonyolítási és ellenőrzési rendszerek kialakításáról szóló 281/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet szabályozza.
A visszatérítendő támogatás vonatkozásában az MV – Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. (a továbbiakban MV Zrt.) mint a támogatásokat közvetítő Forráskezelő Szervezet jár el.
A vissza nem térítendő támogatás vonatkozásában a MAG - Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. mint Közreműködő Szervezet jár el.
F.1. PROJEKTKIVÁLASZTÁS
F.1.1. Eljárásrend
A visszatérítendő támogatás vonatkozásában a Közvetítő saját hitelbírálati eljárása irányadó.
A vissza nem térítendő támogatás vonatkozásában mivel a projekt-kiválasztási szempontok nem igényelnek mérlegelést (normatív jellegű támogatás), a benyújtott pályázatok feldolgozása normatív eljárásrend alapján történik.
A pályázatok elbírálása a beérkezés sorrendjében történik, a rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerüléséig.
F.1.2. Kiválasztási kritériumok
A támogatásban részesülő projekteket a jelen Pályázati felhívás és útmutatóban foglalt kritériumok szerint választja ki a Közvetítő és a Közreműködő Szervezet.
Valamennyi pályázó, aki ezen kritériumoknak megfelel, a rendelkezésre álló keret mértékéig támogatásban részesül.
A támogatás visszatérítendő részének vonatkozásában a Közvetítő hitelelbírálása a saját belső szabályozó dokumentumai – üzletszabályzat, kockázatkezelési- (kockázatvállalási, fedezetértékelési, ügyfél- és partnerminősítési, ügyletminősítési) és szabályzat – alapján történik.
A támogatás vissza nem térítendő támogatási részének vonatkozásában támogatásban részesülhetnek azon projektek, amelyen megfelelnek a jelen Pályázati Felhívás A, B, C, D, E és F pontjaiban foglalt feltételeknek.
Nem támogathatók azok a pályázatok, amelyek esetében a fenti jogosultsági kritériumrendszer bármelyik pontjának nem felel meg a pályázó vagy a projekt.
F.2. A PÁLYÁZATI KIÍRÁS FELFÜGGESZTÉSE ÉS MEGSZÜNTETÉSE
Amennyiben a vissza nem térítendő támogatásra rendelkezésre álló kötelezettségvállalási keret kimerül, vagy annak kimerülése előrejelezhető, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (a továbbiakban: NFÜ) a benyújtási határidő előtt a benyújtás lehetőségét felfüggeszti, és a felfüggesztés tényét közzéteszi.
F.3. A PÁLYÁZAT BENYÚJTÁSÁVAL KAPCSOLATOS GYAKORLATI TUDNIVALÓK
Felhívjuk a figyelmet, hogy:
A Projekt adatlap kitöltésekor ügyelni kell a Projekt adatlap lapjain, illetve a jelen Pályázati felhívás és útmutatóban megadott tartalmi és terjedelmi követelmények pontos betartására.
A Projekt adatlap formátumának megváltoztatása esetén a pályázat feldolgozására nincs lehetőség!
A támogatás visszatérítendő részéhez kapcsolódó dokumentumok benyújtásának vonatkozásában a Közvetítő a saját belső szabályozó dokumentumai – üzletszabályzat, kockázatkezelési- (kockázatvállalási, fedezetértékelési, ügyfél- és partnerminősítési, ügyletminősítési) szabályzat – irányadóak.
F.4. A PROJEKTKIVÁLASZTÁS FOLYAMATÁNAK BEMUTATÁSA (ELJÁRÁSREND)
Az NFÜ a pályázatkezelési feladatokra Közvetítőket és Közreműködő Szervezeteket vesz igénybe, amely szervezet az eljárásrendben szabályozott kérdésekben az NFÜ felhatalmazása alapján jár el. Jelen pályázati kiírás esetében a pályázatok esetében:
- A visszatérítendő támogatási rész vonatkozásában a hitelbírálatot az MV Zrt. honlapján közzétett Közvetítők végzik.
- A vissza nem térítendő támogatási rész vonatkozásában a döntés-előkészítést, a szerződéskötést, a finanszírozását, nyomon követését és ellenőrzését a Közreműködő Szervezet végzi.
A pályázót – és a Közvetítőt – a Közreműködő Szervezet a hitelkérelem pozitív elbírálását követően értesíti a pályázat beérkezéséről.
F.4.1. A vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó pályázati rész értékelése
A vissza nem térítendő rész vonatkozásában amennyiben az E pont szerinti „Befogadási alap-kritériumok vizsgálata” keretében felsorolt feltételek adott pályázat vonatkozásában maradéktalanul teljesülnek, a Közreműködő Szervezet megvizsgálja, hogy a projektjavaslat megfelel-e a Pályázati felhívás és útmutatóban meghatározott jogosultsági feltételeknek. A „Jogosultsági vizsgálat” keretében vizsgálatra kerül, hogy a pályázó/projekt megfelel-e a Pályázati felhívás és útmutató szerinti követelményeknek.
Amennyiben a pályázat nem elszámolható költségeket tartalmaz, csökkentett támogatás odaítélésére nincs lehetőség, ebben az esetben a pályázat elutasításra kerül. Ebben az esetben nincs lehetőség az F4.2. pontban szereplő hiánypótlásra és a pályázat tartalmi átdolgozására.
Amennyiben a benyújtott pályázatról megállapítható, hogy a benne foglalt projekt megvalósítása kiemelkedően jelentős kockázatot hordoz, a pályázat nem tekinthető a pályázati kiírás céljával összhangban lévőnek, ezért elutasításra kerül.
F.4.2. A jogosultsági hiánypótlás rendje a vissza nem térítendő támogatási rész vonatkozásában
F.5. JELEN PÁLYÁZATI FELHÍVÁSRA BENYÚJTOTT PÁLYÁZATOK ESETÉBEN NINCS LEHETŐSÉG HIÁNYPÓTLÁSRA. PANASZKEZELÉS
A pályázó pályázatának elutasítása ellen jogszabálysértés vagy a pályázati kiírás szerinti tájékoztatásban foglaltak megsértése esetén a döntés kézhezvételétől számított 5 munkanapon belül, egy alkalommal az indokok megjelölésével panasszal élhet az NFÜ-nél.
A panaszkezelés részletes szabályait illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató F.5. fejezete irányadó.
Amennyiben az elutasítás indoka a hitelkérelem elutasítása, panasznak nincs helye!
F.6. A TÁMOGATÁSI SZERZŐDÉS
A támogatás tényéről és a támogatói döntés dátumáról a pályázó – és a Közvetítő – írásban, támogató levél megküldésével kap értesítést.
Támogatott pályázat esetén a GOP IH illetve a ROP IH a támogatási konstrukció címét, a projekt gazda nevét, a projekt tárgyát, a projekt megvalósulásának helyszínét, a vissza nem térítendő támogatás összegét és arányát, a döntés időpontját (év, hónap) a www.ujszechenyiterv.gov.hu honlapon, a pályázó külön hozzájárulása nélkül közzéteszi.
F.6.1. A hitelszerződés és a Támogatási Szerződés megkötésének feltételei
A visszatérítendő támogatási rész vonatkozásában a Közvetítő gondoskodik a hitelszerződés megkötésének előkészítéséről a Közvetítő saját szabályzatában megfogalmazottaknak megfelelően.
A vissza nem térítendő támogatási rész vonatkozásában a MAG Zrt. mint Közreműködő Szervezet gondoskodik a Támogatási Szerződés megkötésének előkészítéséről.
A részletes szabályokat illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató F.6. fejezetben foglaltak irányadóak.
F.6.2. A Támogatási Szerződés módosítása
Felhívjuk a figyelmet, hogy a Támogatási Szerződés módosítása csak kivételesen indokolt esetben, olyan célból és tartalommal lehetséges, amely a projekt eredeti célkitűzését (ideértve a hitelcélt) nem változtatja meg.
A Támogatási Szerződés esetleges módosítását a kedvezményezett vagy a Támogató, kezdeményezheti írásban.
A kedvezményezettnek a szerződés-módosítási kérelmét megfelelő indoklással alátámasztva kell a MAG Zrt-hez mint Közreműködő Szervezethez benyújtania, illetve ezzel egyidőben a kérelem másolati példányát a Közvetítőhöz is el kell juttatnia.
Amennyiben a Támogatási szerződés módosítása a Hitelszerződés módosításával jár, a Közvetítő azt a saját belső szabályzatai alapján módosítja.
A módosítási kérelem tárgyában hozott döntésről a Közreműködő Szervezet/Támogató/Közvetítő írásban értesíti a kedvezményezettet.
A Közreműködő Szervezetnek/Támogatónak/Közvetítőnek lehetősége van arra, hogy a szerződés módosítására vonatkozó kérelmet saját mérlegelése alapján elutasítsa.
F.6.3. A pénzügyi elszámolás, finanszírozás folyamata
A pénzügyi elszámolás során a projekt költségeit meg kell bontani a visszatérítendő és a vissza nem térítendő támogatás felhasználásának vonatkozásában, vagyis a számlán a Kedvezményezettnek meg kell jelölnie a vissza nem térítendő támogatással érintett részt.
A visszatérítendő támogatás kizárólag a Hitelszerződés és a Támogatási szerződés aláírását követően folyósítható, a Közvetítő folyósítási feltételeiben rögzítettek alapján.
A Kifizetési igénylésnek tartalmaznia kell mind a vissza nem térítendő, mind a visszatérítendő támogatás (hitel) felhasználásának igazolását szolgáló dokumentumokat.
A részletes szabályokat illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató F.7. fejezetben foglaltak irányadóak.
A vissza nem térítendő támogatás folyósítását a Kedvezményezett kezdeményezi a Kifizetési igénylés benyújtásával. A támogatás igénybevétele utólag, teljesítmény- és forrásarányosan történhet, egy összegben, legkésőbb a C.7.pontban előírt végső időpontig.
F.7. HELYSZÍNI SZEMLE ÉS ELLENŐRZÉSEK
A helyszíni ellenőrzések részletes szabályait illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató F.9. fejezetben foglaltak irányadóak
Felhívjuk a figyelmet, hogy a támogatott pályázatok 25%-a esetében helyszíni ellenőrzésre kerül sor.
F.8. KOMMUNIKÁCIÓ
A projektgazda, a támogatási döntéstől számítva, a projekt megvalósítása során köteles a hatályos jogszabályokban meghatározott tájékoztatási és nyilvánossági kötelezettségeknek eleget tenni, a projektről és a támogatásról az ott meghatározott módon és tartalommal információt nyújtani. A tájékoztatásra és nyilvánosságra vonatkozó követelményeket a www.ujszechenyiterv.gov.hu honlapról letölthető „Kedvezményezettek tájékoztatási kötelezettségei” című dokumentum, valamint az „Arculati Kézikönyv” tartalmazza.
A projektgazda, a támogatási döntéstől számítva, a projekt megvalósítása során a fentiekben hivatkozott „Kedvezményezettek tájékoztatási kötelezettségei” című dokumentumban szereplő V. számú kommunikációs csomagot köteles megvalósítani.
A projektgazda, a támogatási döntéstől számítva, a projekt megvalósítása során a fentiekben hivatkozott „Arculati Kézikönyvben” szereplő „C” típusú tájékoztatási táblát, a projektzárást követően pedig a „D” típusú emlékeztető táblát köteles elhelyezni, jól látható helyen, a projekt megvalósításának helyszínén/helyszínein.
G. A PÁLYÁZÓ ÁLTAL CSATOLANDÓ MELLÉKLETEK LISTÁJA
Az egyes csatolandó dokumentumokra vonatkozó részletes szabályokat illetően a GOP Részletes Pályázati Útmutató G. fejezetben foglaltak irányadóak.
Csatolandó dokumentum megnevezése Pályázathoz csatolandó Támogatási Szerződés aláírásához csatolandó
Minden projekt esetében csatolandó mellékletek
1. a) Jogi státusz igazolása egyéni vállalkozó esetében Másolat -
b) Jogi státusz igazolása nem egyéni vállalkozók esetében - Eredeti vagy másolat
2. Jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott) éves beszámoló, EVA-bevallás vagy SZJA bevallás (kivéve az egy teljes lezárt évvel nem rendelkező vállalkozásokat) Másolat vagy eredeti
(amennyiben az nem került feltöltésre a www.e-beszamolo.kim.gov.hu oldalra) -
3. Éves beszámoló közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok általi jóváhagyását igazoló dokumentum (kivéve az egy teljes lezárt évvel nem rendelkező vállalkozásokat) Másolat vagy eredeti
4. Árajánlat Másolat vagy eredeti -
Ingatlanvásárlás esetén árajánlat helyett adás-vételi előszerződés/szándéknyilatkozat.
Eredeti -
5. A pályázó hivatalos képviselőjének aláírási címpéldánya/vagy ügyvéd által hitelesített aláírásminta Másolat vagy eredeti Amennyiben a pályázatához csatolt aláírási címpéldányhoz képest megváltozott az aláírásra jogosult személye, az új aláírásra jogosult személy ügyvéd vagy közjegyző által 30 napnál nem régebben hitelesített aláírási címpéldánya, ennek hiányában a számlavezető banknál nyilvántartott aláírás-bejelentő karton bank által hitelesített másolata.
6. Igazolás az saját forrás rendelkezésre állásáról Számlapénz, bankbetét, értékpapír esetében banki igazolás másolat
Tagi kölcsön, magánkölcsön, tőkeemelés esetében a kölcsönszerződés
eredeti, vagy közjegyző által hitelesített másolata és tagi kölcsön, magánkölcsön esetén banki átutalásról igazolás vagy bevételi pénztárbizonylat -
A projekt jellegétől függően csatolandó mellékletek
7. Tulajdonostársak hozzájárulása Másolat vagy eredeti -
8. Megállapodás az osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan használatáról Másolat vagy eredeti -
9. Bérbeadó hozzájárulása és bérleti szerződés, az ingatlan használatba vételének egyéb eseteiben a használatba adó hozzájárulása és közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt használati megállapodás Másolat vagy eredeti -
10. Építési engedély vagy nyilatkozat építési engedély mentességről Jogerős építési engedély eredeti példány, vagy nyilatkozat a mentességről -*
11. Tervrajzok, műszaki leírás Másolat vagy eredeti -
12. A pályázat beadását megelőző utolsó lezárt, teljes üzleti év KSH-nak kötelezően megküldendő létszámjelentése, vagy belső munkaügyi nyilvántartás (kivéve az egy teljes lezárt évvel nem rendelkező vállalkozásokat) Másolat
13. Üzleti terv
amennyiben a pályázó vállalkozás nem rendelkezik egy teljes lezárt üzleti évvel
vagy
amennyiben a Közvetítő előírja
H. PÁLYÁZATI FELHÍVÁS ÉS ÚTMUTATÓ MELLÉKLETEI
I. Projekt adatlap
II. Segédlet a Projekt adatlap kitöltéséhez
III. Támogatási Szerződés – minta a vissza nem térítendő támogatás vonatkozásában
IV. GOP Részletes Pályázati útmutató
Kapcsolódó tartalom a Vállalkozás fejlesztési portálon:
Szakszótár
Eszközbeszerzés 2007-2013
- GINOP - Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése
- Fiatal gazda 2014 pályázat rendelete
Pályázat kiválasztásával kapcsolatos kérdések
- Tisztelt Asszonyom/ Uram!Pályázati lehetőséget keresek és ne
- Hogyan tudok ingyenesen tanácsadást kérni?
Konkrét pályázattal kapcsolatos kérdések
- Ennél a pályázatnál tudok venni számítógépeket, raktárberendezés
- Ezen a komplex pályázaton tudok csak számítógépeket vásárolni? h
Projekt lebonyolítása közben felmerülő kérdések
Pályázati utómunkával kapcsolatos kérdések
Itt az utolsó óriási lehetőség! |
egy munkanapon belül válaszolunk!
Partner és kapcsolt vállalkozás |