Hungária körút 137.
Fax: +36-1-9200-096
Tel.: +36-1-9200-095
Email: info@tenderekhaza.hu
Előző | Vissza a cikkek listájához | Következő |
Itt a bejelentés! Átírják az idei EU-s pályázatok menetrendjét!
2015-06-17 Szerző: portfolio.hu
Június 30-ig elkészül a gazdaságfejlesztési pályázatok éves menetrendjének átalakítása, mert a kutatás-fejlesztési pályázatok meghirdetése már júliusra előrejön, közben viszont a visszatérítendő támogatási konstrukciók meghirdetése várhatóan 2016-ra csúszik át.
Idén mintegy 70 gazdaságfejlesztési pályázat, összesen közel 900 milliárd forintos keretösszeggel fog megjelenni, ami olyan hatalmas nagyságrend, hogy csaknem felér a 2007-2013-as egész uniós időszakban meghirdetett gazdaságfejlesztési pályázati keretösszeggel Két ok miatt át kell gyúrni a menetrendet
Jelenleg folyamatban van a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) márciusban kiadott éves pályázati menetrendjének (ÉFK) módosítása, amely június 30-ig a kormány elé kerül és így júliusban megjelenhet majd az átdolgozott változat.
Két főbb ok miatt kell módosítani a GINOP éves pályázati menetrendjét:
Így tehát, több hónapos csúszás várható a GINOP-ban található 12 féle kombinált, illetve hitel alapú termék meghirdetésében. Látni kell, hogy igen fontos kérdésről van szó, hiszen a visszatérítendő források a 2014-2020-as időszakra 730 milliárd forintot tesznek ki, ami a teljes uniós fejlesztési források mintegy tizedét jelenti.
Az alábbi tételekből jön össze ez a 730 milliárd forint, a különböző ún. tematikus fejlesztési célok között:
A fenti 730 milliárd forint helyett azért beszélhetünk 2020-ig lényegében egy közel 1000 milliárd forintos pénzügyi "tortáról", mert a fentiekhez hozzá kell számítani azt a mintegy 250 milliárd forintot is, amelyet az előző ciklusban helyeztek ki visszatérítendő forrásként. Ez a pénz ugyanis a következő években visszaáramlik majd a forrásközvetítőkhöz, így újra kihelyezhetővé válik, igaz a 2007-2013-as időszakbeli előírásoknál sokkal lazább szabályok mentén.
Az várható, hogy a visszatérítendő források fajtáinak számát "megrostálják", hiszen például a GINOP-ban csak idénre 10 féle kombinált, illetve további 2 féle csak hitel alapú kiírás volt a márciusi menetrend szerint beleírva. A fent jelzett, a GINOP éves pályázati menetrend átírásának témájához tartozik tehát az is, hogy az eddig tervezettnél kevesebb fajta visszatérítendő forrású pályázatot láthatunk majd jövőre.
Legfrissebb információk szerint az Európai Bizottság most júliusra ígéri, hogy elkészíti a tagállamok számára az iránymutatást, és ha ez tényleg megérkezik, akkor ezt követően kerülnek majd kiválasztásra a pénzügyi közvetítők.Eltolódnak a hangsúlyok
A fentiekből tehát az körvonalazódik, hogy idén a vállalkozások még örülhetnek a csak vissza nem térítendő (vnt) forrású pályázatoknak, de jövőre, amikor feláll a pénzügyi közvetítői rendszer és meg tudnak jelenni a visszatérítendő támogatású (vt) pályázatok, akkor a hangsúly átfordul utóbbiak irnyába.
Ez tehát a forrásokra vágyó kkv-k számára azt jelenti, hogy a projektjeik finanszírozásában most még a megszokott vnt-forrásokra alapozhatnak, de később inkább csak vt-típus kirásokra számíthatnak.
Ez a gyakorlatban azt jeletni, hogy ha egy projektet például egy dél-alföldi régióban most még 50%-os támogatási intenzitás mellett meg tudnak csinálni, egy év múlva "ugyanahhoz" a projekthez várhatóan már sokkal kevesebb vnt-forrást tudnak elnyerni.Még mi várható a következő hónapokban?
A megújuló energiaforrások terjedését ösztönző energetikai pályázatok közül a GINOP-ban három kiírás még szintén júliusban megjelenik összesen 18 milliárd forintos keretösszeggel. Ezek 40-50%-os támogatási intenzitású kiírások lesznek és lesz közöttük olyan, amely csak megújuló energiaforrás kialakítását támogatja és lesz olyan is, ami emellett a szigetelés kiépítését is.
A pályázók ne csak a "klasszikus" vt és vnt forrásokra gondoljanak, hanem egy hármas egység keretében az állami kamattámogatású konstrukciókra is - a tervek szerint ez lesz "a valódi kockázatközösség"
Nemcsak a GINOP-ban, hanem a többi Operatív Programban is megjelenik majd ez a kockázatközösség, azaz az állam és a pénzügyi szereplők közötti összefogás a pályázatokhoz kapcsold finanszírozás terén.
Küld el ismerősödnek!
Itt az utolsó óriási lehetőség! |
egy munkanapon belül válaszolunk!
Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) |